Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Śląscy radni uczcili pamięć poety Władysława Sebyły

Data publikacji: 2012-04-18, Data modyfikacji: 2012-04-18
A A AWydrukDrukuj  
 
Śląscy radni uczcili pamięć poety Władysława Sebyły

Na sesji obecny był Burmistrz Kłobucka Krzysztof Nowak oraz uczniowie kłobuckich szkół:
maturzystka Angelika Dąbek z Liceum Ogólnokształcącego w Kłobucku oraz Jan Dominik piątoklasista ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kłobucku wraz z opiekunem Iwoną Popędą nauczycielem w Szkole Podstawowej Nr 1 w Kłobucku.
Uczniowie recytacją i swoją interpretacją wierszy Sebyły wzruszyli wszystkich słuchających.
Należy dodać, że Angelika Dąbek jest tegoroczną laureatką konkursu recytatorskiego „Ocalić od zapomnienia” zorganizowanego w Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie.

Sylwetkę Władysława Sebyły przedstawił radny Czesław Sobierajski nazywając go „jednym z największych poetów XX wieku, a zarazem chyba najbardziej nieznanym”. Nawiązując do przypadającej w tym roku 72 rocznicy mordu katyńskiego, radny Sobierajski wskazał m. in. że polscy oficerowie zostali wówczas skazani „nie tylko na straszną śmierć biologiczną, ale również na wymazanie ze świadomości narodowej. Jednym z nich był Władysław Sebyła.” – zaznaczył radny.

Władysław Sebyła urodzony 6 lutego 1902 r. w Kłobucku – poeta i krytyk literacki, a także malarz i muzyk poprzez swoja męczeńską śmierć w Katyniu został niemal wymazany z dziejów literatury. - Przerwana pieśń poety milczącym echem odbiła się na popularyzacji Jego twórczości, na pomijaniu go w opracowaniach literackich i an¬tologiach, w nie wznawianiu jego utworów. Władysław Sebyła stał się poetą przemilczanym, a w konsekwencji – zapomnianym.- Źródło: Jan Borkowski, Władysław Sebyła poeta przemilczany, „Kartki z historii Kłobucka” wyd. II poszerzone 2007.
W wieku trzech lat stracił matkę a w 1910 r. wyjechał z Kłobucka do Zagłębia Dąbrowskiego, gdzie jego ojciec otrzymał pracę nauczyciela. Wiersze zaczął pisać w wieku ośmiu lat, oprócz tego grał na skrzypcach i fortepianie, komponował i malował. W Będzinie ukończył Szkołę Podstawową, później rozpoczął naukę w Szkole Realnej w Sosnowcu a po jej likwidacji w I Ogólnokształcącym Gimnazjum Męskim w Sosnowcu. Po zakończeniu walk w I powstaniu śląskim, w którym brał udział, wrócił do gimnazjum, które ukończył w 1921 r. i rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej. Jednak po roku przeniósł się na Wydział Filologii Uniwersytetu Warszawskiego, brał również udział w wykładach z historii malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych. Od 1927 r. był członkiem grupy literackiej Kwadryga a w następnych latach redaktorem i współwydawcą pisma pod tym samym tytułem. W 1928 r. ożenił się z Sabina Krawczyńską – późniejsza pisarką, m. in. kronikarka Kwadrygi i życia poety. W 1929 roku odbył służbę wojskową, a następnie powrócił do Warszawy, gdzie ponownie zaangażował się w życie literackie.
Przyjaźnił się z Czesławem Miłoszem, Karolem Szymanowskim, Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim, Stanisławem Ryszardem Dobrowolskim i Krzysztofem Kamilem Baczyńskim.

W roku 1938 został uhonorowany przez Polską Akademię Literatury „Złotym Wawrzynem” za całokształt twórczości.
Był żołnierzem w kampanii wrześniowej, po czym 17 września 1939 r. dostał się do radzieckiej niewoli. Internowany w obozie oficerskim w Starobielsku w kwietniu 1940 r. został rozstrzelany przez NKWD w Piatichatkach pod Charkowem.

Po wojnie niewiele o nim pisano i nie wydawano jego wierszy. Dopiero w 1956 r. wydano „Poezje wybrane”.

Władysław Sebyła został ustanowiony przez Sejm RP jednym z patronów 2012 roku.

, Źródło artykułu: http://www.gminaklobuck.pl/
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
   
   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola